Bánk Bán leckeelőadás a Magyar Operában

Vasárnap, február 15-én délelőtt nem mindennapi előadásra került sor a kolozsvári Magyar Operában. Az érdeklődők Erkel Ferenc Bánk Bán című közismert operáját tekinthették meg rendhagyó színrevitelben.
Kicsik és nagyok, köztük jó néhány zeneiskolás diák tolongott vasárnap délelőtt a Magyar Opera bejáratánál. Mindenki kíváncsi volt az újdonságszámba menő produkcióra, amelyet Leckeelőadás alcímmel hirdettek meg. A szervezők a sokak számára túl bonyolult műfajnak vélt operát próbálták meg közelebb hozni a nagyobb részt diákokból álló közönséghez, „emberibb köntösbe” öltöztették. A megszokott szólista-kórus-zenekar felálláson kívül egy zongora is került a színpadra, amely Krasznai Gáspárt, a leckeelőadás narrátorát segítette munkájában. A művet a fontosabb mozzanatokra koncentrálva rövidített változatban adták elő, ezt viszont tökéletesen kiegészítették a mesélő magyarázatai. A műsorvezető először a cselekmény történelmi hátterét mutatta be, közben felvonultak a szereplők, majd a történetmondás során az opera hőseinek jellemét is megismerhettük. Számos zenei érdekesség is elhangzott az előadáson, ez tette igazán érthetővé a művet. Krasznai Gáspár több alkalommal a közönséget is bevonta az előadásba különböző kérdések feltevésével és közös énekléssel. Az egyre gyorsabban és bátrabban érkező válaszolgatásból és az egyre lelkesebb dalolásból a zeneiskolások is jócskán kivették részüket. Nagy igyekezettel próbálták segíteni a leckeelőadás narrátorát, aki még pár évvel ezelőtt szintén iskolájuk padjait koptatta.
Az előadás végén az előcsarnokban csupa mosolygós arccal lehetett találkozni. A nézőtéren tanult, hazáig dúdolt áriák, a közvetlen, oldott hangulat és a közös éneklés élménye épp úgy lehetett oka ezeknek a mosolyoknak, mint a sok érdekes és hasznos ismeret megszerzésének öröme. Egy biztos: a Magyar Opera sikerként könyvelheti el rendhagyó próbálkozását – legalábbis a zenesulisok szerint határozottan annak mondható.

Lakatos Zsuzsa és Oláh Boglárka XI.B.
 

© Liceul de Muzică Sigismund Toduţă. Toate drepturile rezervate.                    
design: markus prepress / 2008