Calendarul activităților

SEPTEMBRIE

03.09

Probă de aptitudini pentru elevi veniți de la alte școli – ora 9,00 (sala A13)

Înscriere pentru Admiterea în clasa a IX-a (etapa a II-a)

03-06.09

Examen de corigență (altele, decât clase terminale)

04-05.09

Probele de aptitudini – Admitere în cl. a IX-a (etapa a 2-a)

10.09

Festivitatea de deschidere a anului școlar

26.09

Start Grădiniţa muzicală

OCTOMBRIE

01.10

Ziua Internaţională a Muzicii

13.10

Balul Bobocilor

17-28.10

ENGOP, Tallinn

27.10-04.11

Vacanţa de toamnă pt. cl. 0-IV.

NOIEMBRIE

01.11

Termen de înscriere și alegere tema atestat

23.11

Simpozion ”Trecut, prezent și viitor în învățământul artistic preuniversitar”

27.11

Simulare dicteu – cl. VIII

DECEMBRIE

03-14.12

Verificare la specialitate cl. III-XII.

….12

Concertul de Crăciun 

22.12-13.01.2018

Vacanța de iarnă

IANUARIE

16-25.01

Teze

30.01.

Concertul fraților 

31.01

Consiliu de încheiere a semestrului I

Balul majoratului

FEBRUARIE

02-10.02

Vacanța intersemestrială

11-22.02

Depistări la grădinițe

….02

Selecţie Olimpiada Mică

….02

Pro piano – Prietenii muzicii

28.02

Verificare TSD – cl. XII

MARTIE

….03

Selecţie Olimpiada Mare

….03

Proba de aptitudini în vederea înscrierii în clasa pregătitoare anul școlar 2018-2019

….03

Olimpiada Zonală cl. III-VIII 

….03

Olimpiada Corală – faza județeană

….03

Simulare Limba și literatura română – cl. VIII 

….03

Simulare Matematică – cl. VIII

….03

Simulare Limba și literatura maghiară – cl. VIII

….03

Olimpiada Zonală Corală

….03

Simulare bacalaureat: Limba și literatura română

19.03

Simulare TSD – cl. a VIII-a

….03

Simulare bacalaureat: Limba și literatura maternă

….03

Simulare bacalaureat: proba obligatorie a profilului

….03

Simulare bacalaureat: Proba la alegere a profilului și specializării 

24.03

Remember Enescu

….03

Festivalul J.S. Bach

25-29.03

Săptămâna ”Școala altfel” – clasele 0-XII

27.03

Concertul orchestral jubilar

APRILIE

12.04

Termen de predare Lucrare de atestat

15-16.04

Verificare TSD – cl. IX – XI.

17-18.04

Examen de atestat cl. XII

….04

Selecție pentru soliști cu filarmonica

….04

Olimpiada Națională Corală cl. IX-XII 

….04

Tinere talente – Oradea

20.04-05.05

Vacanța de primăvară

21.04

Sărbătorile Paştelui (catolici)

28.04.

Sărbătorile Paştelui (ortodocși)

….04

Olimpiada Națională cl. IX-XII 

….04

Olimpiada Națională cl. III-VIII 

MAI

07-10.05

Evaluare națională cl. a II-a

….05

Concertul soliștilor cu Filarmonica de Stat ”Transilvania”

11-18.05

ENGOP, Cluj

14-16.05

Evaluare națională cl. a IV-a

….05

Probe de aptitudini – Admitere în cl. a IX-a

13-24.05

Teze

22-23.05

Evaluare națională cl. a VI-a

28.05.-07.06

Examene la specialitate 

31.05.

Încheiere cursuri – cl. XII.

IUNIE

01.06

Festivitatea de predare a cheii la cl. a XII-a

….06

Banchetul claselor a XII-a

03-04.06

Evaluarea competențelor lingvistice de comunicare orală la limba română

05-06.06

Evaluarea competențelor lingvistice de comunicare orală la limba maternă

07-11.06

Evaluarea competențelor digitale

07.06

Încheiere cursuri – cl. VIII.

….06

Banchetul claselor a VIII-a

09.06

Rusalii (catolici)

11.06

Transfer la alt instrument

12-13.06

Evaluarea competențelor lingvistice de comunicare orală într-o limbă de circulație internațională

11.06.

Probă de aptitudini pentru elevii veniți de la alte școli (informații se pot obține de la secretariatul școlii)

14.06

Festivitatea de încheiere a anului școlar

16.06

Rusalii (ortodocși)

18-21.06

Evaluarea națională pt. cl. a VIII-a

IULIE

01.07

Bacalaureat – Limba română – proba scrisă

02.07

Bacalaureat – Limba maternă – proba scrisă

03.07

Bacalaureat – Proba obligatorie a profilului – proba scrisă

04.07

Bacalaureat- Proba la alegere a profilului și specializării – proba scrisă

IULIE

23-24.07

Examen de corigență cl. VIII.

23-24.07

Examen de corigență cl. XII

AUGUST

20-23.08

Bacalaureat sesiunea august-septembrie, probele scrise

20-24.08

Perioadă de depunere cereri pentru profesor de specialitate (anul școlar 2018-2019)

27-31.08

Perioadă de clasificare a elevilor neclasificați